Haber

18 ilde sahte engelli raporu operasyonu

Uydurma maluliyet raporu düzenleyen zanlıların uzun süren teknik ve fiziki takibinin ardından İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Kabahatler ve Çaba Şube Müdürlüğü ekipleri operasyon için düğmeye bastı.

İzmir merkezli 18 ilde; Aralarında organizatör, joker, hastane çalışanları, doktorlar, memurlar, aracılar ve yalancı muhabirlerin de bulunduğu 380 şüphelinin yakalanması için büyük bir operasyon başlatıldı.

249 kişiye bildirildi

Hastanelerde kullanılan kayıt sistemi (Probel) üzerinden veya çeşitli hastalıklara sahip yabani bireylerin gerekli tetkiklere sokulması suretiyle usulsüzlüklerin (hastalığa yanlış teşhis konulması, ilaç muafiyet raporu yazılması) yapıldığı gözaltı kararı bulunan sağlık meslek mensupları Rapor almak için, sağlıklı veya pürüzlülüğü az olan bireyler yerine, 25 bin ile 80 bin TL arasında değişen fiyatlarla 249 kişiye malul malul raporu düzenlendiği belirlendi.

10 milyon lira zarar

Ayrıca polis ekiplerince yapılan çalışmada, olayla ilgili 380 zanlının ‘Nitelikli Dolandırıcılık, Görevi Kötüye Kullanma ve Resmi Belgede Sahtecilik’ suçlarını işleyerek yaklaşık 10 milyon liralık kamu zararına yol açtığı belirlendi. ilk belirlemelerle karşılaştırılır.

32’si örgütçü, 13’ü joker, 1’i doktor ve 6’sı memur olmak üzere toplam 380 zanlı, 35 hastane çalışanı, 51 aracı ve 249 raportörün tutukluluk sürecinin devam ettiği öğrenildi.

sogutlu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu