Ekonomi

ABD’de Kişisel Tüketim Harcamaları Beklenenden Fazla Arttı

YENİ ABD’de kişisel tüketim harcamaları Haziran’da beklentilerin üzerinde yüzde 0,5 arttı.

ABD Ticaret Bakanlığı, Haziran ayı kişisel gelir ve tüketim harcamaları verilerini açıkladı.

Buna göre ülkede kişisel gelirler haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı. Bu dönemde piyasa beklentisi bireysel gelirlerin yüzde 0,5 artması yönündeydi. Mayıs ayında Amerikalıların kişisel gelirlerindeki artış yüzde 0,5 oldu.

Bireysel tüketim harcamaları ise aylık bazda yüzde 0,5 ile beklentilerin üzerinde arttı.

Bu dönemde piyasa beklentisi kişisel tüketim harcamalarının yüzde 0,4 artması yönündeydi. Kişisel tüketim harcamaları Mayıs’ta yüzde 0,2 arttı.

Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise Haziran ayında aylık yüzde 0,2, yıllık bazda ise yüzde 3 arttı. Söz konusu veriler Mayıs ayında aylık yüzde 0,1, yıllık yüzde 3,8 artmıştı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak değerlendirdiği gıda ve enerji kalemlerini dışlayan çekirdek bireysel tüketim harcamaları fiyat endeksi de bire bir aylık bazda yüzde 0,2, yıllık bazda ise yüzde 4,1 arttı. -bir dönem.

Piyasa beklentisi, çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 4,2 artması yönündeydi. Çekirdek bireysel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış Mayıs ayında aylık yüzde 0,3, yıllık ise yüzde 4,6 oldu.

hafikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu