Haber

Bosna Hersek’in Sırp Cumhuriyeti tarafında kabul edilen anayasaya aykırı taşınmaz mal hukuku

BANJA Bosna-Hersek’in iki yanından biri olan Sırp Cumhuriyeti Ulusal Meclisi’nin (NSRS), anayasaya aykırı taşınmaz mallarla ilgili yasayı çıkardığı bildirildi.

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi taşınmazların şahıslara değil devlete ait olduğuna karar vermesine rağmen taraf düzeyindeki NSRS, kamu işlerinin yürütülmesinde değerli bir rol oynadığı söylenen taşınmaz mallara ilişkin maddeyi oyladı. kurumlar.

Bosna-Hersek’teki savaşı 1992-1995 yıllarında sona erdiren Dayton Barış Anlaşması’na göre taşınmazların taraflara ait olduğunu savunan Sırp Cumhuriyeti (SC), söz konusu kanunla taşınmazların idaresinin de kendilerine ait olduğunu savunuyor. .

NSRS’deki Boşnak milletvekillerinden Ramiz Salkiç, Anayasa Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda taraf meclisinin taşınmazlarla ilgili karar alamayacağını belirterek, bunun Meclis’te tartışılması gereken bir konu olduğunu söyledi. Bosna Hersek

Bosnalı üye Denis Beciroviç ve Hırvat üye Zeljko Komsiç, karara Anayasa Mahkemesi’nde itiraz edeceklerini açıkladı.

Ortada ise taşınmaz mal konusu Bosna Hersek savaşından bu yana konuşulan bir konu iken, ülkedeki taşınmazların devletle mi yoksa bu taşınmazları kullanan kuruluşlarla mı ilgili olduğu tartışılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu