Ekonomi

Gözler Fed tutanaklarında

Yatırımcılar Fed’in enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını ne kadar artıracağına dair ipuçlarını beklerken altın ons başına 1.840 dolar civarında sabit kaldı.

Kıymetli metal, ABD’den gelen güçlü istihdam ve enflasyon verilerinin yanı sıra yetkililerin şahin yorumlarının daha fazla sıkılaşma olasılığını artırmasının ardından Ekim ayından bu yana ilk kez aylık bazda düşmeye hazırlanıyor.

Çarşamba günü Fed’in son toplantı tutanakları, Cuma günü ise bireysel harcama verileri açıklanacak.

Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu bir notta, “Yatırımcılar Fed’in bir sonraki hamlesini düşünürken altın sakindi. Bu, Fed yetkililerinin son şahin yorumlarından sonra geldi.”

Kıymetli metal, ABD’den gelen bilgilerin enflasyonun yavaşladığını belirtmesi ve Fed’in faiz artırım döngüsünü yakında sonlandıracağı beklentisiyle Ocak ayında yükselmeye başladı. Yurtiçi piyasalarda gram altın arka arkaya rekor kırdı.

Ancak Fed yetkilileri, piyasanın karşı tarafındaki fiyatlamalara rağmen enflasyonla mücadelenin sonunun yakın olmadığı ve faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması gerektiği uyarısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu