Ekonomi

Peker GYO’dan 82,5 milyon TL’lik tahvil ihracı

Peker GYO, SPK’dan Kasım 2023’te aldığı 1,5 milyar TL’lik ihraç tavanı izni kapsamında 82,5 milyon TL’lik ilk finansal tahvil ihracına yurt içinde nitelikli yatırımcılardan talep topladı. İhracın yıllık kolay getirisi yüzde 51 olurken, bileşik getirisi yüzde 63,14 oldu. Vade sonunda finansman bonosunun ihracın anapara ve faizi ödenerek itfa edilmesi planlanıyor.

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla ihraç edilen 61 gün vadeli ve indirimli finansman bonosuna ilgi yoğun oldu. 82,5 milyon TL değerindeki ticari bono satışı, bir gayrimenkul yatırım iştirakinin yurt içi özel sektör borç piyasasında yaptığı sonlu ihraçlardan biri oldu.

Peker: “Kaynak çeşitlendirmesi için sermaye piyasalarını daha yoğun kullanacağız”

Peker GYO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker, ihraçla ilgili olarak kaynak çeşitlendirmesi amacıyla sermaye piyasalarını daha fazla kullanmayı hedeflediklerini belirtti. Peker, şu anda halka açık bir şirket ve sermaye piyasası kurumu olduklarını vurgulayarak, gelecekte sermaye piyasalarının borçlanma aracı ihraçları tarafında da yer almak istediklerini söyledi. Peker ayrıca, Peker GYO’nun bu amaçla kendilerini borçlanma araçları piyasasına tanıtmak amacıyla özellikle finansman bonosunun getirisini ve vadesini cazip bir şekilde belirlediklerinin altını çizdi.

Gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi, alım-satımı ve kiralanması alanında faaliyet gösteren Peker GYO, 2018 yılından bu yana Borsa İstanbul’da işlem görüyor. Sermayesi 669,8 milyon TL olan şirketin yüzde 60,83’ü halka açık.

habersavsat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu