Haber

Rusya’da ülkeyi terk edenlere ‘yüksek vergi’ hazırlığı

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma, 24 Şubat’ta Ukrayna’da başlatılan ‘askeri operasyon’ sonrasında ülkeyi terk eden Rus vatandaşlarına uygulanan vergi oranının artırılması için yeni bir yasa tasarısı hazırlıyor. Duma Lideri Vyacheslav Volodin, ” Ülkemizden gidenlere geri dönmeleri için ayrıcalık tanınması gerektiğini düşünenler var, bu yanlış bir bakış açısıdır.”

Rusya’yı terk edenlerin ‘ülkesine ve ailelerine ihanet ettiğini’ savunan Volodin, söz konusu kişilerin vergi kanunu ve mevzuatı kapsamında sağlanan avantajlardan yararlanmaya devam ettiğini, bunun haksız olduğunu savundu. Volodin, “Mevzuatta uygun değişiklikler üzerinde çalışıyoruz” dedi.

‘700 BİN KİŞİ KALDI’ İDDİASI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Eylül ayında ‘kısmi seferberlik’ ilan etti ve Savunma Bakanlığı toplam 300 bin yedeğin göreve çağrılacağını duyurdu. Seferberlik ilanının ardından 700 bin kişinin ülkeyi terk ettiği iddia edildi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, iddiaları yalanladı ve kısmi seferberlik davetinin ardından kaç kişinin ülkeyi terk ettiğinin bilinmediğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu