Haber

‘Tırnağınızı bir yere ovun’ uyarısıyla enkazdan hayat kurtarıyorlar

HATAY’da meydana gelen depremin ilk gününden bu yana arama kurtarma çalışmaları yürüten Konya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, şimdiye kadar 267 kişiyi kurtarırken; 287 kişinin cesedi bulundu. Ekip şefi İbrahim Navruz, “Ekip arkadaşlarımız enkaz altında kalmasını umduğumuz kişiyi arayıp ‘Sesimi duyuyorsan elini veya tırnağını bir yere sür’ diyorlar. söz konusu.

Kahramanmaraş’ta depremlerin vurduğu Hatay’da binlerce bina yıkıldı, çok sayıda bina hasar gördü. Kentte arama kurtarma çalışmaları da sürüyor. Depremin ilk günü kente gelen ve enkazda çalışma yapan Konya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri şimdiye kadar 267 kişiyi kurtardı; 287 kişinin cansız bedeni bulundu.

İtfaiye arama kurtarma amiri İbrahim Navruz, çalışmalarda ses dinleme yöntemlerinin çok değerli olduğunu belirterek, “Ekibimiz buraya geldiğinde vatandaşlarımızın sesini çok net duyduk. Akustik dinleme cihazı ve enkaz altındaki görüntüleme cihazı ile dinlemek zorunda kalıyoruz.” çünkü o cihazlar en ufak bir taş hareketini bile algılayabiliyor. Dinlerken tüm vatandaşlarımız oldukları yere yığılmak zorunda kalıyor. Tamamen sessiz kalmaya çalışmalı ve enkaz altındaki vatandaşlarımız için o cihazları duymaya çalışmalıyız. takipçilerimizi kaldırdık. Hala mucizeler bekliyoruz. Buna dikkat edersek arama kurtarma ekibi olarak mutlu oluruz.”

Cihazlarla çalışmaların devam ettiğini hatırlatan Navruz, “Elimizdeki cihazlar 30 metre derinlikteki enkazda dikey konumda sesi rahatlıkla alabiliyor. Ufak bir tırnak hareketini veya duvara sürtünen sesleri duyabiliyoruz. bu şekilde dinleyerek kişinin bulunduğu noktayı rahatlıkla tespit edebiliyoruz.Çalışmaları o noktaya yönlendirerek vatandaşlarımızı yaşatmaya çalışıyoruz rastgele bir şekilde duvarı tırmalaması yeterli olacaktır. duvara vurup ovuşturacak şekilde olması yeterli.o cihaz sayesinde o noktayı tespit edebiliyoruz.özellikle dün yaptığımız aramada sensörleri yerleştirdik.ekip arkadaşlarımız umduğumuz kişiye enkaz altında olduğunu söylediler , “Sesimi duyuyorsanız elinizi veya tırnağınızı bir yere sürtün. Vatandaşlarımız veya oradakiler o sesi duyunca rastgele bir ovma veya tırnak sıyırma hareketi yaptıklarında yerini rahatlıkla tespit edebiliyoruz. Bu da insanların hayatını kurtarıyor.” Enkaz altında olanlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu