Teknoloji

Deprem anında hayat kurtaran teknolojik özellikler nelerdir?

Samsung ekosistemi, kullanıcılar için şok sırasında ve sonrasında kullanılabilecek hayati işlevleri sağlayabiliyor. Samsung’un çeşitli akıllı telefon modelleri ile deprem anında kullanılabilecek özellikler ise şu şekilde;

 

  • Kablosuz Güç Paylaşımı: Samsung Galaxy S ve Z Serisi, Galaxy Note 10, Note 20 cihazlarında, kullanıcılar diğer tüm uyumlu marka ve modelleri şarj etmek için telefon şarj cihazını kullanabilirler. Bunun için kullanıcılar Ayarlar Bölümünde yer alan ‘Pil ve Cihaz bakımı’ sekmesinden ‘Pil’ seçeneğini seçerek ‘Kablosuz Güç Paylaşımı’ bölümünden cihazın güç paylaşımını etkinleştirebilirler. Böylece iki telefonu arka arkaya konumlandırarak ikinci cihazı şarj edebiliyor. Deprem sonrası en kıymetli sorunlardan biri olan şarj konusu analiz alternatifi olarak sunulmaktadır.

 

  • Enerji tasarrufu modu : Kullanıcılar ‘Güç Tasarrufu Modu’nu etkinleştirdiklerinde, cihazın özelliklerinin ve animasyonlarının performansını düşürerek daha uzun pil ömrüne sahip olabilirler. Bunu ‘uygulamaları ve ana ekranı sınırla’ özelliği ile yapar. Bu sayede, telefonu tam şarjlı bir batarya ile kullanmanıza göre değişiklik gösterse de tahmini 2 tam günlük batarya ömrüne sahip olması bekleniyor. Gerçek pil ömrü, ağ ortamına, kullanım şekillerine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.* ‘Güç Tasarrufu Modu’, Ayarlar Bölümündeki ‘Pil ve Cihaz’ bakım sekmesinin ‘Pil’ bölümünde bulunur ve buradan etkinleştirilebilir.

 

  • Acil Mesaj : Kullanıcılar bu özelliği aktif etmeleri halinde her 15 dakikada bir güncellenen konum bilgilerini, pil durumlarını, ön ve arka kameradan çekilmiş fotoğraflarını SMS ve MMS olarak gönderebileceklerdir. Ayrıca 5 saniyelik sesli mesaj gönderimini de aktif hale getiriyorlar. Böylece acil bir durumda kullanıcıların belirlediği yakınları ve kişilerin kendilerine daha hızlı ulaşabilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Acil Durum Bildirim özelliği, Ayarlar Bölümünde yer alan ‘Güvenlik ve Acil Durum’ sekmesi altındaki ‘Acil Durum Paylaşımı’ bölümünden aktif hale getirilebilir.

 

  • Telefonu Siren Olarak Kullanma Özelliği : Samsung kullanıcıları acil durumlarda cihazlarını siren olarak da kullanabilirler. Acil SOS özelliği; Güç düğmesine basıldığında devreye girerek 112 Acil numarasının otomatik olarak aranmasını sağlar. Ve acil durumdaki kişilere bildirim göndererek konum bilgilerini paylaşır. Bunun için Ayarlar Bölümünde ‘Güvenlik ve Acil Durum’ sekmesi altından ‘Acil SOS’ seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz. Acil durum çağrısı aktif hale gelmeden önce başlayan geri sayım sırasında siren çalacaktır.

 

  • ‘Telefonumu Bul’ Özelliği: Samsung kullanıcıları, telefonlarını kaybettiklerinde veya nereye koyduklarını unuttuklarında ‘SmartThings’ veya ‘Telefonumu Bul’ özelliklerini kullanarak cihazlarını hızlı bir şekilde bulabilirler. Kullanıcıların bu özelliği aktif hale getirebilmeleri için Gmail hesaplarını kullanarak https://www.google.com/android/find adresine giriş yapmaları yeterlidir. SmartThings Find’ı kullanmak için, Samsung hesabınızda oturum açmanız ve kayıp cihazlarınızı bulmak için ‘Çevrimdışı bul’ seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir. Detaylı bilgi; https://www.samsung.com/tr/apps/smartthings/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu