Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop, Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Daciç’i kabul etti

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ivica Daciç’i kabul etti.

Şentop, iki ülke arasındaki ilişkilerin bölgede barış ve istikrarın sağlanması açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

Siyasi ilişkilerdeki ilerlemenin ekonomik, ticari ve kültürel boyutlara odaklanmaya imkan verdiğini belirten Şentop, 2021’de 2 milyar dolara ulaşan ikili ticaret hacminin 2022 sonunda 2.5 milyar dolara yaklaşmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

İki ülkenin ortasında yatırım ve turizm alanında olumlu gelişmeler yaşandığını kaydeden Şentop, Avrupa’nın son yıllarda en hızlı büyüyen 3. ekonomisi olan Sırbistan’ın en çok yabancı yatırım çeken ülke haline geldiğini söyledi. bölgede. Meclis Başkanı Şentop, bu kalkınma hamlesinde bölgesel istikrarın büyük rol oynadığına işaret ederek, “Siyasi gerilimlerin ve krizlerin bu olumlu gelişmeleri kesintiye uğratmamasını diliyoruz.” sözünü kullandı.

Şentop, Sırbistan’ın terörle mücadelede ve özellikle FETÖ’de verdiği desteğin öneminin altını çizerek, PKK’lıların Türkiye’ye iadesi talebine verilen desteğin değerine işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu